RoadToGlensFalls.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Reference: Records, rankings and more
NYSSWA all-state teams, 2012 (Class AA and A)
CLASS AA
Player of the Year
Omar Calhoun, Christ the King-CHS Sr. 6-4 26.3
First Team
Leroy Fludd, Boys & Girls-PSAL Sr. 6-6 21
Malik Gill, Mount St. Michael-CHS Sr. 5-9 13.6
Isaiah Cousins, Mount Vernon-1 Sr. 6-4 15.8
Daniel Dingle, St. Raymond-CHS Sr. 6-8 18.5
Thaddeus Hall, Thomas Jefferson-PSAL Sr. 6-5 17.3
Second Team
Phil Valenti, Aquinas-5 Sr. 6-7 23.3
Amadou Sidibe, Cardinal Hayes-CHS Sr. 6-8 13.6
Shaquille Moseley, Uniondale-8 Sr. 5-8 25.8
Justin Jenkins, Wings Academy-PSAL Sr. 6-2 18
Brian Bernardi, Xaverian-CHS Sr. 6-3 18.2
Third Team
Mike McCahey, Clarkstown South-1 Sr. 6-5 23.4
Marquise Moore, Holy Cross-CHS Sr. 6-5 13.3
Kendrick Ray, Middletown-9 Sr. 6-1 21
Anthony White, William Floyd-11 Sr. 6-3 21
Sterling Taplin, Williamsville North-6 So. 6-1 19.1
Fourth Team
Jalen Jenkins, Cardinal Hayes-CHS Sr. 6-7 10.5
Emile Blackman, Half Hollow Hills West-11 Sr. 6-4 19.8
Kerwin Okoro, St. Raymond-CHS Sr. 6-5 12.6
Jaquan Lynch, Thomas Jefferson-PSAL Jr. 6-1 20.6
Trahmier Burrell, Troy-2 Sr. 6-4 17
Fifth Team
Isaiah Whitehead, Abraham Lincoln-PSAL So. 6-4 16.6
Christian White, Aquinas-5 Sr. 5-10 18
Torrence Dyck, East-5 Sr. 6-5
Randy Stephens, Mount Vernon-1 Sr. 6-3 9.1
Jermaine Crumpton, Niagara Falls-6 Jr. 6-5 17
Sixth Team
K.J. Rose, Binghamton-4 Jr. 6-1 12.1
DaShawn Richmond, Curtis-PSAL Sr. 6-3 15.1
Will Trawick, Fox Lane-1 Sr. 6-5 15.2
Stew Warren, Lindenhurst-11 Sr. 6-2 19.8
Jarrel Marshall, Mount Vernon-1 Sr. 6-6 12.3
Seventh Team
Brandon Williams, Baldwin-8 Sr. 5-10 12
Khadeen Carrington, Bishop Loughlin-CHS So. 6-4 22.5
Jon Severe, Christ the King-CHS Jr. 6-2 13.6
Tommy Campion, Jamestown-6 Jr. 5-9 18.6
Jarrod Scurlock, Newburgh Free Academy-9 Sr. 5-11 19.5
Eighth Team
Maurice Mills, Proctor-3 Sr. 6-5 12.5
Wesley Myers, Boys & Girls-PSAL Jr. 6-2 9.1
Tevin Chisholm, Henninger-3 Sr. 6-2 11.2
Martin Bailey, Kenmore West-6 Sr. 5-8 16.9
Kyle Covley, Penfield-5 Sr. 6-3 19
Ninth Team
Andrew Cannon, St. Peter's-CHS Sr. 6-2 16.6
Josh James, Archbishop Stepinac-CHS Jr. 6-1 11
Joe Krong, Christian Brothers Academy-2 Sr. 6-4 15.1
Evan Maxwell, East Islip-11 Sr. 6-8 20
Jonathan Blythers, Edison-5 Sr. 6-3
Tenth Team
Carlos Galan, Samuel Gompers-PSAL Jr. 6-1 23.4
Will Davis, Holy Cross-CHS Sr. 6-2 13.3
Jaleo Wilkins, Niagara Falls-6 Jr.
Javion Ogunyemi, Troy-2 Jr. 6-7 12.2
John Schurman, Fayetteville-Manlius-3 So. 6-5 20.3
11th Team
Cameron Dobbs, Guilderland-2 Sr. 5-11 21.9
Basil Harley, Wadleigh-PSAL Sr. 5-6 17
Tim McKenzie, Central Islip-11 Jr. 6-4 15
Justin Robinson, Kingston-9 Jr. 5-7 12.3
Mitchell Herman, Webster Schroeder-5 Jr. 6-4 14.9
12th Team
Chris Simmons, Proctor-3 Jr. 6-3 15
Dillon Burns, Xaverian-CHS Sr. 5-6 16.3
Tidell Pierre, Hempstead-8 Sr. 6-3 19.9
Quinton Campbell, Kenmore West-6 Jr. 6-6
Nick Segarra, John Jay (EF)-1 Sr. 6-0 16
13th Team
David Haye, Ramapo-1 Sr. 5-11 23.4
Vaughndell Brantley, Cicero-North Syracuse-3 Sr. 6-2 12.6
LaSalle Wright, West 50th Street-PSAL Sr. 6-6 29.2
Mairega Clarke, Holy Cross-CHS Sr. 6-5 13.3
Dustin Pond, Watertown-3 Sr. 6-5 23.2
CLASS A
Player of the Year
Dajuan Coleman, Jamesville-DeWitt-3 Sr. 6-10 20.2
First Team
Chinonso Obokoh, Bishop Kearney-5 Jr. 6-9 14.9
Stan Wier, East Aurora-6 Sr. 6-3 25.3
Lucas Woodhouse, Harborfields-11 Sr. 6-1 15
Tyler Cavanaugh, Jamesville-DeWitt-3 Sr. 6-9 19.3
Pat Peterson, Tappan Zee-1 Sr. 6-1 14
Second Team
Thomas Bryant, Bishop Kearney-5 Fr. 6-7 10
Ervin Mitchell, Brooklyn Collegiate-PSAL Sr. 6-3 26.2
Justin Ringen, Harborfields-11 Sr. 6-4 20
Hakeem Grant, Mott Haven-PSAL Sr. 6-5 21.9
Reggie Agbeko, St. Joseph's-CHS/6 Sr. 6-1 18.6
Third Team
Matt Hart, Canisius-CHS/6 Sr. 6-0 15
Thiago Randazzo, Kennedy Catholic-1 Sr. 6-5 16.9
K.J. Lee, Long Island Lutheran-AIS Jr. 6-3 11.5
Chandler Pierce, Peekskill-1 Sr. 6-4 16.4
Joe Stortini, Red Hook-9 Sr. 6-1 23.7
Fourth Team
Jelani Currie, Albany Academy-AIS Sr. 6-4 19.5
Adam Weir, Canisius-CHS/6 Jr. 6-4 18
Kevin Bowles, Kellenberg-CHS Sr. 6-2 18
Billy O'Shea, Tappan Zee-1 Sr. 6-2 12
Matt Crockett, Xavier-CHS Jr. 6-3 14.9
Fifth Team
Jaquan Herring, Franklin-5 Sr. 5-10 20.4
Felix Abongo, Iona Prep-CHS Sr. 6-3 15
Tom Torto, Seton Catholic-4 Sr. 6-2 16.4
Ryan Spadaford, South Side-8 Sr. 6-4 15
Matt O'Neill, St. Edmund Prep-CHS Sr. 5-10 17.6
Sixth Team
Brand Babcock, Cortland-3 Sr. 6-5 13.7
Dave Solano, Eastchester-1 Sr. 6-2 20
Steve Klimek, Greece Arcadia-5 Sr. 6-3 23.2
Vaughn Boler, Pittsford Mendon-5 Sr. 6-4 26.2
Connor Keenan, Williamsville East-6 Sr. 6-3 23
Seventh Team
Kyle Kobis, Bishop Timon-St. Jude-CHS/6 Sr. 6-2 12.7
Mike Tamburri, Marlboro-9 Sr. 5-10 13
Mark Fiorello, Moore Catholic-CHS Jr. 5-7 11.8
Cole Smothers, Seton Catholic-4 Sr. 6-7 12.8
Dupree McBrayer, Springfield Gardens-PSAL So. 6-3 15
Eighth Team
Jordan Williams, Bishop Timon-St. Jude-CHS/6 Sr. 6-2 12.6
Jeff Lynch, Byram Hills-1 Jr. 5-11 13
Dylan Swetman, Honeoye Falls-Lima-5 Sr. 6-2 15.1
Quincell Rahmings, Indian River-3 Sr. 6-3 21.2
Jovanni Rodriguez, Walton-PSAL Sr. 6-2 22.2
Ninth Team
Jarell Brown, Beacon-1 Sr. 6-0 14
Jack Dignan, Brewster-1 Sr. 6-0 12.3
Romaine Thomas, Evander Childs-PSAL Sr. 6-6 20.7
Arthur Santanna, Long Island City-PSAL Sr. 6-3 13.7
Alex Smith, Marlboro-9 Jr. 6-5 14.6
Tenth Team
Redell Freeman, Bishop Kearney-5 Sr. 5-9 11
Tim McCarthy, Iona Prep-CHS Sr. 6-5
Kyle Gallagher, Maine-Endwell-4 So. 6-4 15.4
Justic Feggans, Riverside-6 Jr. 6-1 22.2
Robert Lloyd, Mott Haven-PSAL Sr. 6-1 14.2
11th Team
Anthony Pate, Long Island Lutheran-AIS Jr. 6-3 12
Joe Clinton, Pearl River-1 Sr. 5-10
John Patron, Harborfields-11 Sr. 6-3 14.9
Rashad Jones, Brooklyn Collegiate-PSAL So. 6-1 10.3
Shammgod Wells, LaSalle-CHS Sr. 5-10 14.8
12thTeam
J.P. Reagan, Cortland-3 Sr. 6-5 13.9
Joshua Blagrove, Bishop Ford-CHS Jr. 6-4 14.2
Sadji Camar, Long Island City-PSAL Sr. 6-1 16.3
Richie Hobson, Amityville-11 Sr.
Garrett Johnson, Jericho-8 Jr. 21.3
13th Team
Cam Girard, Glens Falls-2 Jr. 5-10 14.1
Quamaine Tomlin, CSI/McCown-PSAL Sr. 6-6 18.9
Kyle Williams, St. John the Baptist-CHS So. 6-7 13.5
Derek German, New Hartford-3 Sr. 6-4 14.6
John Baggs, Moore Catholic-CHS Sr. 6-2 11.1
  

more all-state teams

more reference
NYSSWA all-state first teams NYSSWA all-state complete teams NYSPHSAA title games


search

help us
Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

nysswa blog
  
HOME | 2012 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated Jan. 20, 2010) | Privacy policy (updated Jan. 20, 2010)
RoadToGlensFalls.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer inquiries to us via e-mail.

NewYorkSportswriters.org high school sports coverage | RoadToSyracuse.com football | RoadToTroy.com girls basketball | TenManRide.com boys lacrosse